Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı yaşam, vücudun hasta ve yorgun olmaması, zinde olması anlamına gelmektedir. Sağlıklı bir yaşam sürdürülmesinde çevresel etmenler, kalıtım, gelir düzeyi beslenme alışkanlıkları gibi pek çok faktör bulunmaktadır. Beslenme düzeni sağlığı belirleyen önemli etmenlerden biri olsa da sadece sağlıklı bir yaşam için beslenme yeterli değildir. Sağlıklı bir yaşamla ilgili ihtiyacınız olan bilgileri bu sayfada bulabileceksiniz.

Sağlıklı bir yaşama sahip olmak için nelere dikkat etmek gerekir?
Sağlıklı yaşam için uyulması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar;

Ufak egzersizler

Hareketsiz bir yaşam vücudun paslanmasına sebep olmaktadır, bu sebeple herhangi bir spor yapmıyor olsanız da ufak yürüyüşler veya egzersizler yapmak faydalı olacaktır.

Alkol ve sigaradan uzak durmak

Stresle baş etmek, eğlenmek ve gerçeklerden kaçmak için alkol ve sigara kullanımına yönelmektedir. Ancak sigara ve alkol pek çok sağlık problemine sebep olmaktadır. Bu sebeple alkol ve sigaradan uzak durmak sağlıklı yaşın en önemli kurallarından biridir.

Sağlıklı beslenmek

Sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarından biri de sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı bir yaşama sahip olmak için lif yönünden zengin meyve ve sebzeler tüketilmeli ve zararlı yağlardan uzak durulmalıdır.

Stresten uzak durmak

Kalbe ve bağışıklık sistemine zarar veren en büyük faktörlerden biri de strestir. Stresten uzak durmak için nefes egzersizleri ve meditasyon yapabilirsiniz.

Sağlıklı bir uyku düzeni

Sağlıklı yaşamın en önemli faktörlerinden biri de uyku düzenidir. Sağlıklı bir uyku düzeni daha dinç ve enerjik hissetmenize yardımcı olur.

Bol su tüketmelisiniz.

Su, hayat kaynağımızdır. Bol ve yeterli su tüketimiyle ilgili pek çok araştırma bulunmaktadır. Günlük yaşamın en önemli parçası olan su tüketimine özen göstermeliyiz.

Öz bakıma dikkat etmek

Öz bakım kişinin kişisel bakımına dikkat etmesi anlamına gelmektedir. Öz bakımına dikkat eden bireyler kendilerini daha mutlu ve sağlıklı hissederler.

Doğa yürüyüşleri yapmak

Yürüyüş yapmak sağlık açısından oldukça önemlidir. Özellikle oksijeni bol bir alanda yürüyüş yapmak vücut ve ruh sağlığı için çok faydalıdır. Doğayla iç içe olmak, yürüyüşler yapmak ruh ve beden sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.
Sağlıklı yaşamla ilgili hayatınızda yapacağınız her değişiklik daha enerjik ve genç hissetmenizi sağlayacaktır. Daha enerjik ve genç hissetmek sizi heyecanlandırıyorsa kendi sağlıklı yaşam tarzınızı belirleyerek harekete geçebilirsiniz.
Image link