Baş Ağrısına İyi Gelen 5 Etkili Çözüm

Baş Ağrısına İyi Gelen 5 Etkili Çözüm

Baş Ağrısına İyi Gelen 5 Etkili Çözüm

Günlük hayatımızın en büyük sorunlarından trafik, iş stresi, sert mevsim geçişleri gibi faktörler sağlığımız üzerindeki negatif etkilerini arttırıyor. Gergin, baskı altında veya stresli hissettiğimiz durumlarda bazen herhangi bir sağlık sorunumuz olmasa dahi baş ağrısı hissederiz. Bu yazımızda baş ağrısına iyi gelebilecek 5 etkili yöntemden bahsedeceğiz. Ancak öncesinde belirtmek isteriz ki, baş ağrınız sürekli tekrarlıyorsa, ışığa karşı hassasiyet, bulantı veya kusma varsa, ağrılar şiddetli ise veya yaşam kalitenizi olumsuz etkiliyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

1. Yeteri Kadar Su Tüketin:

Günün yoğunluğunda çoğumuz su içmeyi unuturuz ancak vücudun susuz kalması dehidrasyona sebep olur ve bu durum baş ağrılarına yol açabilir. Özellikle yaz aylarında su tüketiminine çok dikkat etmeli, vücudunuzu susuz bırakmamalısınız. Su içmeyi sevmiyor olabilirsiniz ancak bunun için de bazı çözümler var. Sürahinizin içine çubuk tarçın, limon dilimi ve yeşil elma dilimi ekleyin. Tadını seveceğinizden eminiz!

2. Temiz Hava Alın:

Çoğu kez sadece açık havaya çıkıp ciğerlerimizi temiz hava ile doldurmak bile baş ağrımıza iyi gelir. Okulda, işyerlerinde hatta bazen evlerimizde bile bulunduğumuz ortamı havalandırmayı unutabiliyoruz. Oksijen yetersizliğine bağlı oluşan baş ağrılarında açık hava, gün ışığı ve hatta biraz egzersiz yapmak sizi çok daha iyi hissettirecektir.

3. Aromatik Yağlardan Faydalanın:

Yüzyıllardır kullanılan yöntemlerden biri de bazı bitkilerin yağlarından faydalanarak baş ağrılarını geçirmektir. Bir buhardanlık edinerek lavanta, nane veya okaliptüs gibi ferahlatıcı kokulara sahip olan uçucu yağlardan faydalanabiliriniz. Buhardanlığınızın su doldurduğunuz haznesine birkaç damla aromatik yağlardan damlatarak ortama yayılan koku ile rahatlayabilir, kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

4. Uyku Düzeninize Dikkat Edin:

Yetersiz, kalitesiz veya düzensiz uyku, baş ağrılarına neden olabiliyor. Birkaç gün uykusuz kaldığınızda baş ağrısı hissetmeniz gayet olası. Bu nedenle çok katı olmasa dahi, uyku düzeninize dikkat etmek ve uyku saatlerinizi düzene oturtmak baş ağrılarınızı engelleyebilir. Kaliteli uyku, sadece baş ağrılarını önlemekle kalmaz, genel vücut sağlığı ve ruh sağlığı için çok önemlidir. Sadece uyku düzeninizi oluşturup kaliteli bir gece uykusu uyumak bile baş ağrılarınıza çare olabilir.

5. Stresten Uzak Durun:

Ne kadar zor olduğunu tahmin edebiliyoruz, ancak stes ile bağ ağrısı arasında kuvvetli bir bağ olduğu da bilinen bir gerçek. Kimimiz stresli olduğumuz anlarda mide bulantısı veya kalp çarpıntısı hissederiz. Ancak büyük bir çoğunluğumuz stres kaynaklı baş ağrıları yaşarız. Bir miktar stresin yaşam için gerekli olduğunu hepimiz billiyoruz. Ancak fazlası vücut sağlığımız için önemli bir tehdit. Bu nedenle stresi yönetmeyi veya bu negatif enerjiyi pozitife çevirmeyi öğrenmek, yapılacak en doğru seçim gibi görünüyor.

Önerilen İçerikler