Yara Bandı Çeşitleri Nelerdir?

Yara Bandı Çeşitleri Nelerdir?

Yara Bandı Çeşitleri Nelerdir?

Kaza geliyorum demez, her zaman küçük sürprizlere hazırlıklı olmak gerekiyor. Evde, iş yerinde, okulda hatta çantamızda acil durumlar için birkaç ufak ilkyardım gerecini hazır etmek gerçekten çok önemli. Bu gereçlerden en çok kullanılan da kuşkusuz yara bantları. Peki hangi durumlarda hangi yara bandını kullanmak gerekir, yara bandı çeşitleri nelerdir? Hep birlikte inceleyelim.

Yara Bandı Çeşitleri:

Yara bantları kullanılan alan veya yaralanmanın nerede olduğuna göre çok çeşitli olarak üretilebiliyor. Yara bantları, hava geçirgen yapısı sayesinde hem yarayı korur hem de yaranın iyileşmesine destek olur. Yara bandı çeşitleri denildiğinde sıralayabileceğimiz ürünler; klasik yara bantları, topuk bantları, su geçirmez yara bandı çeşitleri veya esneyebilen yara bantları gibi pek çok özellik ve kullanım alanına sahiptir. Ne zaman nasıl bir kaza yaşayacağımızı bilmediğimizden tavsiyemiz; farklı amaçlarla kullanılan yara bantlarından azar azar ecza dolabınızda veya çantanızda bulundurmanızdır. Böylece hafif yaralanmalar için en uygun yara bandına her zaman ulaşabilir olursunuz.

Aşağıda nitelikli yara bantlarının özellikleri ve kullanım amaçlarından kısaca bahsetmek isteriz:

Diz ve Dirsek Yara Bantları: Bu yara bantları diz ve dirsek kıvrımlarına göre üretildiğinden, bu bölgelerde çok daha kolay kullanılır. Özellikle çocukların sokak oyunları esnasında düşerek en çok diz veya dirsek bölgelerinden yara aldığını düşünürsek; diz ve dirsek yara bantları onların oyunlarına kaldıkları yerden rahatlıkla devam etmelerine yardımcı olacağını tahmin edebiliriz. Bu nedenle diz ve dirsek yara bantlarının çocuklu evlerde hazırda tutulması iyi bir fikir olacaktır.

Renkli ve Desenli Yara Bantları: Vücudun görünen bölgelerinde oluşan yaralanmalarda farklı ve eğlenceli bir görünüm için desenli yara bantları tercih edilebilir.

Hassas Yara Bantları: Hassas yara bantları ince yapısı sayesinde hassas veya tahriş olmuş cilt bölgelerinde etkin çözüm sağlar. Nefes alan gözenekleri yaranın iyileşmesine destek olur. Hassas cilt bölgelerinde oluşan yaralanmalar için rahatlıkla tercih edilebilir.

Esneyebilen Yara Bantları: Esneyebilen yara bantları sportif faaliyetlerin devamında konfor sağlar. Esnek yapısı sayesinde vücut hareketlerini tolere eder ve dolayısıyla kullanımı rahattır.

Aloe Vera İçerikli Yara Bantları: Yeni bir teknoloji olan bu yara bantları, aloe vera bitkisinin iyileştirici etkisini yara bandı ile buluşturuyor. Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen Aloe vera bitkisinin yaralar üzerindeki iyileştirmeye yardımcı etkisinden yararlanmak isterseniz bu bantları tercih edebilirsiniz.

Yara Bantları Nasıl Kullanılır?

Öncelikle belirtmek isteriz ki ciddi yaralanmalarda mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Ancak hafif yaralanmalarda yara bandı kullanmak isterseniz, şu adımları takip etmenizi tavsiye ederiz:

  • Öncelikle yaranızı güzelce temizleyiniz.
  • Yara bandı paketini dikkatlice açınız.
  • İlk yardım bandını çıkarırken, yaranızın mikrop kapmaması için ellerinizin temiz olduğundan emin olunuz. Bandı dikkatlice çıkarınız.
  • Bandı uygulama yapılacak yüzeyin üzerine tatbik ediniz.
  • Temiz ve kuru cilde uygulayınız.
  • Yara bandını her gün değiştiriniz ve yarayı temizleyiniz.
Önerilen İçerikler