Neden İlk Yardım Eğitimi Almalıyız?

Neden İlk Yardım Eğitimi Almalıyız?

Neden İlk Yardım Eğitimi Almalıyız?

İlk yardım, herhangi bir kaza anında kazazedenin hayatta kalmasını sağlayacak müdahalelerin sağlık profesyonelleri veya ilk yardım eğitimi almış kimselerce kazazedeye uygulanmasıdır. Genellikle herhangi bir tıbbi araç veya malzeme olmadan eldeki imkanlarla acilen uygulanan sağlık müdahaleleridir ve bu haliyle dahi hayati önem taşır.

Kimler İlk Yardım Uygulayabilir?

İlk yardım hayat kurtarır, ancak yanlış uygulamalar da üzücü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle kaza anında kazazedeye müdahale edenin mutlaka bu konuda bilgili olması gerekir. Bu gibi durumlarda eğer mümkünse bir sağlık personelinin hastaya ilk müdahaleyi yapması en yerinde olandır. Ancak mümkün değilse, akredite bir sertifikaya sahip, ilk yardım eğitimi almış kişiler ilk müdahaleyi gerçekleştirebilir.

İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır?

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan İlk Yardım Yönetmeliği’ne göre İlk Yardımcı olmak için aşağıdaki kriterleri sağlamak gerekir:

  • En az ilkokul mezunu olmak,
  • Temel İlk Yardım Eğitimi almış olmak,
  • İlk yardımcı sertifikası ve kimlik kartı almayı hak kazanmış olmak gerekmektedir.

İlk yardım eğitimleri hem teorik hem de pratik bilgiler içermektedir. Temel ilk yardımcı sertifikasına hak kazanmak için bu eğitim sonunda gerçekleştirilen sınavdan başarıyla geçmek gerekmektedir.

Neden İlk Yardım Sertifikası Alınmalıdır?

İlk yardım eğitimleri genellikle yüksek risk taşıyan işyerlerinde önem arz etse de vakalar yalnızca iş kazaları olarak karşımıza çıkmaz. Ev kazaları dahi sıklıkla meydana gelen üzücü olaylardandır. Bu nedenle ilk yardım eğitimi almış kişilere hayatın her anında ihtiyaç duyulur.

Eğer ilk yardım eğitiminiz yoksa kaza anında şu aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Öncelikle 112 Acil Yardım hattını arayın.
  • Sakin ve soğukkanlı bir şekilde kazayı ve yaralının durumunu açıkça anlatın.
  • Konumunuzu olabildiğince açık bir şekilde tarif edin.
  • Kazazedenin durumunun ciddi olduğunu bir durum varsa ve acil müdahale etmeniz gerekiyorsa 112 Acil hattındaki yetkilinin sizden istediklerini titizlikle yerine getirin.
Önerilen İçerikler