Işıldayan, Bakımlı Ayaklara Sahip Olmak için Öneriler

Işıldayan, Bakımlı Ayaklara Sahip Olmak için Öneriler

Işıldayan, Bakımlı Ayaklara Sahip Olmak için Öneriler

Yaz geldi, terlik ve sandaletler giymeye başladık. Aslında mevsimden ve giydiğimiz ayakkabı türünden bağımsız olarak her zaman önem vermemiz gereken ayak bakımına bu mevsimlerde daha çok özen gösteriyoruz. Oysa vücudumuzun yükünü taşıyan ayaklarımız yılın her dönemi özel bir bakımı hak ediyor! Gelin, yılın her günü bakımlı ve ışıldayan ayaklara sahip olmamız için yapabileceğimiz basit bakım adımlarını birlikte keşfedelim.

Ayak Bakımı Neden Önemli?

Gün içerisinde kaç adım attığınızı düşünün veya kaç saat ayakta kaldığınızı. Ayaklarımızın bedenimiz için yaptıkları muazzam, değil mi? Vücudumuzun tüm ağırlığını taşıyan ayaklarımızda yaşadığımız minicik bir sorun dahi, hareketlerimizin kısıtlanmasına ve tüm günümüzün kötü geçmesine neden olabiliyor.

Diğer yandan diyabet, bel fıtığı veya omurga sorunları bulunan kişilerin ayak bakımına özellikle dikkat etmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz.

Tüm bu nedenlerle ayak bakımı aslında hepimizin ihmal ettiği ancak bedenimiz için son derece önemli olan bir kavram. Doğru ayakkabı seçiminden günlük ayak temizliğine kadar onlar için yapabileceğimiz pek çok şey var!

Günlük Ayak Bakım Rutinleriniz Var mı?

Akşamları uyumadan önce cildinize uyguladığınız bakım rutinleri gibi ayaklarınız için yaptığınız birkaç şey var mı? Eğer cevabınız hayır ise, ayak bakımı için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Eğer günün önemli bir kısmını ayakkabı ile geçiriyorsanız eve geldiğinizde ayaklarınızın nefes alması için ayaklarınızı su ve sabunla yıkayıp iyice kurutun ve birkaç saat havalandırın.
  • Ayak bakımındaki en önemli adımlardan biri, ayaklarınızı ölü derilerden arındırmaktır. Banyo rutinlerinize ekleyebileceğiniz topuk törpüleme işlemi topuklarınızın ölü derilerden arınmasını sağlayacaktır.
  • Ayak tabanınız ve topuklarınızda gerginlik veya kuruluk hissetmeyi beklemeden ayaklarınızı düzenli olarak uygun bir nemlendirici ile nemlendirmenizi tavsiye ederiz.
  • Ayak bakımı demişken tırnak bakımını da unutmayalım. Eğer oje sürüyorsanız, ojelerinizi tırnaklarınızda günlerce bekletmemenizi, mümkünse tırnaklarınızın nefes alabilmesi için gün aşırı yenilemenizi tavsiye ederiz.
    Su toplama veya ayakkabı vurması gibi ufak hasarları göz ardı etmeyin deriz; uygun bir topuk bandı ile ayağınızda oluşan hasarı azaltıp iyileşmeyi hızlandırabilirsiniz.
  • Ayaklarınızda bir basış problemi yaşıyorsanız veya morluk, şişlik gibi dışarıdan fark edilen bir değişiklik gözlemlediyseniz vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.Ayakta fark edilen bu gibi detaylar, birtakım hastalıkların habercisi olabilir. Vakit kaybetmeden tedavisi için bir sağlık kuruluşuna başvurarak ileride oluşabilecek hastalıkların önüne geçmenize fırsat verecektir.

Özetle belirtmek gerekirse, gün içerisinde vücudumuzun yükünü taşıyan, en temel gereksinimlerimizi karşılamamızı sağlayan ayaklarımız için gün içerisinde birkaç dakika ayırmak yeterli olacaktır. Işıldayan bakımlı ayaklara sahip olmak için ayak bakım rutinlerini ihmal etmemenizi tavsiye ederiz.

Önerilen İçerikler