Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin Tavsiyeler

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin Tavsiyeler

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin Tavsiyeler

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak özellikle içerisinde bulunduğumuz bu dönemde oldukça önemli. Peki, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için neler yapmalıyız? Elbette bu sorunun cevabını alacağımız en doğru kişi doktorumuz olacaktır ancak güçlü bir bağışıklık için yaşam tarzımızı nasıl şekillendirebileceğimiz hakkında birkaç noktaya değinmek isteriz.

  1. Beslenme Düzeninizi Gözden Geçirmek

Tek tip beslenme, düzensiz beslenme veya bir uzmana danışılmadan yapılan katı diyetler… Beslenme düzenimizde yaptığımız küçük hatalar sağlık sorunlarına sebep olabilir bu nedenle yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmeliyiz. Öğün atlamak, aralıklı beslenmek veya protein ağırlıklı beslenmek her ne kadar sağlıklı diyet tipleri olsa da vücudumuza uygun olmayabilir. Bütün bunların bağışıklık sistemimize olumsuz bir etki yapmadığından emin olmak adına beslenme düzeninizi oluştururken bir beslenme uzmanından destek alabilirsiniz.

Diğer yandan uygun porsiyonlarda meyve tüketimini günlük beslenme programınıza eklemek oldukça önemli. Mevsiminde tüketilen meyvelerin içerdiği vitaminler daha dinç hissetmenize yardımcı olacaktır.

Antioksidanların gücünden faydalanmak da bağışıklık sistemini güçlendirmek adına oldukça önemli. Özellikle maydanoz, kuşburnu, yeşil biber, greyfurt, portakal, kivi, çilek gibi sebze ve meyveler; içerdikleri yüksek C vitamini sayesinde bağışıklık sistemimiz için oldukça kıymetlidir. Ayrıca sarımsak da içeriğindeki allicin sayesinde güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir.

   2. Balık Tüketmeyi Önemsemek

Pek çoğumuz balık tüketmeyi ihmal ediyoruz. Ancak balıkların bulundurduğu değerli yağ ve vitaminlere ihtiyaç duyarız. Bu nedenle taze olarak balık tüketmeyi alışkanlık haline getirmekte fayda var. Özellikle deniz balıklarının içerdiği Omega 3 yağ asitlerinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği biliniyor. Uzmanlar dengeli balık tüketiminin bağışıklık sistemine faydalı olduğunu ifade ediyor.

   3. Asitli İçeceklerin Yerini Sağlıklı İçecekler Tercih Etmek

Asitli içecekleri tüketmek çok keyifli, biliyoruz. Ancak asitli içecekler yerine su, ayran veya kefir gibi sağlıklı içecekleri tercih edebilir, vücudunuza yarar sağlayacak sıvıları tüketmeyi seçebilirsiniz. Son yıllarda probiyotiklerin bağışıklık sistemimize fayda sağladığı pek çok araştırma tarafından ispatlanmıştır. Kefir ve yoğurdu bu nedenle sofranızdan eksik etmeyiniz.

   4. Su İçmek

Hem kilo kontrolü, hem bağışıklık sistemi hem de sindirim sistemimizin ihtiyaç duyduğu en değerli sıvı olan su tüketimini zaman zaman unutabiliyoruz. Ancak su tüketimi oldukça önemli! Eğer su içmeyi unutuyorsanız bunu size hatırlatacak mobil uygulamalardan destek alabilir veya alarm kurarak kendinize su içmeyi hatırlatabilirsiniz.

   5. Düzenli Spor Yapmak

Düzenli spor yapmanın faydaları saymakla bitmez. Spor yapmak vücudunuza alacağınız oksijen kapasitesini arttırır. Fiziksel olarak güçlendirir ve kalp sağlığınızı destekler. Düzenli spor yapmak hem ruhen hem de bedenen daha zinde hissettirecektir. Tüm bu nedenlerle günlük spor aktivitelerini hayatınızın olmazsa olmazları arasına almak bağışıklık sistemi için faydalı olabilir.

   6. Doktor kontrollerini aksatmamak

Her ne kadar yalnızca şikayetlerimiz üzerine doktora başvursak da aslında herhangi bir şikâyetiniz oluşmadan düzenli check-up veya doktor muayenelerine girmek oldukça faydalıdır. Bu muayenelerde tahlilleriniz uzmanlar tarafından değerlendirilir ve eğer ihtiyacınız varsa bağışıklık sisteminizi güçlendirecek gıda takviyeleri tavsiye edebilirler.

Önerilen İçerikler