Karantina Günlerini Verimli Kılacak 5 Ev Aktivitesi

Karantina Günlerini Verimli Kılacak 5 Ev Aktivitesi

Karantina Günlerini Verimli Kılacak 5 Ev Aktivitesi

Hayatımızın son bir buçuk yılını çoğunlukla evlerimizde geçirdiğimiz bir dönemdeyiz. Salgın ve onun getirdiği karantina süreci can sıkıcı olsa da zaman akıp gidiyor. Bu nedenle evlerimizde geçirdiğimiz vakti verimli kullanmak için size birbirinden güzel öneriler hazırladık ve bu önerileri yazımızda derledik. Özgürce sokaklarda gezeceğimiz, iş yerlerimize, okullarımıza maskesiz rahatça gidebileceğimiz güzel günlerin bir an evvel gelmesini diliyoruz. Ancak anda kalmak ve bu dönemi mental olarak rahat geçirmek için aşağıdaki fikirlerin size yardımcı olacağına eminiz.

1 – Hayatınızın Rutinlerini Gözden Geçirin

Fiziki hareketliliğimiz minimum seviyeye inerken tembellik alışkanlıklarımız maalesef maksimum seviyeye çıktı ya da çıkmaya ramak kaldı. Burada, maalesef her koyun kendi bacağından asılır ilkesinden yola çıkarak daha fazla bireysel düşünmeliyiz ve bireysel hareket edip hem fiziki sağlığımızı hem ruh sağlığımızı korumalıyız. Bunun için de takdir edersiniz ki yapılacak en iyi şey ‘’Spor’’dur.

2 – Spor Yapmayı İhmal Etmeyin

Spor salonları kapanmış olabilir veya siz gitmeyi tercih etmeyebilirsiniz ancak evde de düzenli spor yapmak mümkün. Öncelikle ihtiyacınız olan şey motivasyon. Eğer kendinizi düzenli spor yapmak konusunda motive edebilirseniz çeşitli aletlerin bulunduğu kompleks spor salonlarına gitmeye gerek kalmadan, evde yapacağınız egzersizlerle form tutabilirsiniz.

Katlanabilir koşu bantları veya portatif kondisyon bisikletleri bu anlamda iyi birer yatırım olabilir. Ancak eve spor aleti almak şart değil. Yalnızca bir spor matı dahi sizin için yeterli olacaktır. Cep telefonunuza indirebileceğiniz birbirinden zengin mobil uygulamalar ile farklı egzersizler yapabilirsiniz.

3 – Bir Müzik Aleti Çalmayı Öğrenin

Bir müzik aleti çalabilmenin, en az kaliteli hoş bir müzik dinlemek kadar keyif verebileceğini biliyor muydunuz? Karantina döneminde özellikle hafta sonları yapılabilecekler sınırlı ancak bu dönemde yeni bir müzik aleti öğrenmek mümkün. Her zaman çalmayı hayal ettiğiniz ancak hayatın koşturmacasında bir türlü vakit bulamadığınız o müzik aletini evinize sipariş edebilir, internetten çeşitli videolar izleyerek öğrenmeyi deneyebilirsiniz.

4 – Ertelediğiniz Tamirat İşleri ile İlgilenin

Evde geçirdiğimiz zaman arttıkça tamir edilmesi gereken pek çok yeri daha çok fark eder olduk. Menteşesi sökülmüş bir dolap kapağı veya bir ampulü patlamış olan avizeniz… Evde geçirdiğiniz süreyi fırsata çevirerek şimdiye kadar ertelediğiniz tüm tamirat işlerinizi sırasıyla halledebilirsiniz.

5 – Kişisel Gelişiminiz için Online Eğitimlere Odaklanın

Çevrimiçi çalışmak, uzaktan bağlantı, online toplantılar karantina döneminin olmazsa olmazları. Geçirdiğimiz son aylarda işlerimizi internet üzerinden yürütmeye oldukça alıştık, ısındık diyebiliriz.

Aynı şekilde evde geçirdiğimiz zamanı kazanabilmek ve etkili kullanabilmek için online eğitimlere katılabilirsiniz. İster kişisel gelişim, isterseniz mesleki eğitimleri tercih edin, hiç fark etmez; karantina döneminde kendinize yatırım yapmış olursunuz.

Önerilen İçerikler