Vücut Sağlığımız Ruh Halimizi Nasıl Etkiliyor?

Vücut Sağlığımız Ruh Halimizi Nasıl Etkiliyor?

Vücut Sağlığımız Ruh Halimizi Nasıl Etkiliyor?

Rahatsızlandığınızda, vücudunuzdaki ağrıyı unutup hayatınıza devam edebilir misiniz yoksa hastalığınızın endişelerini iyileşene kadar taşır mısınız? Hastalandığımızda, rahatsızlığımızın geçici olduğunu bilsek bile endişeler aklımızın bir köşesinde olabiliyor ve yaşamımızı olumsuz etkileyebiliyor. Ancak tam tersi bir durumda, vücut sağlığımız yerinde iken kendimizi çok daha güçlü ve zinde hissederiz. Gelin bu konuyu daha derinden inceleyelim!

Daha İyi Hissetmek için Neler Yapabiliriz?

Vücut sağlığımız bozulduğunda, rahatsızlığımızın boyutu ne büyüklükte olursa olsun kendimizi huzursuz ve güvensiz hissederiz. Kaygılarımız çoğu kez vücudumuzda hissettiğimiz ağrıların önüne geçer. Ancak daha hızlı iyileşebilmek ve modumuzu yükseltmek için başımızın etrafında dönen bu endişe bulutlarını dağıtmakla işe başlayabiliriz! Yersiz endişeler yerine doktorumuzun tavsiyelerini yerine getirmek ve uyguladığı tedavileri takip etmek iyileşme yolunda atacağımız en önemli adım olacak.

Diğer taraftan son zamanlarda hastalıkları internet üzerinden araştırmak alışkanlık haline getirdiğimiz davranışlardan biri oldu. Oysa vücut sağlığımız bozulduğunda, herhangi bir ağrı hissettiğimizde çareyi internette aramak yersiz kaygılara yol açabiliyor. Tüm bu kaygıları yaşamak yerine en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak bizi iyileşmeye adım adım yaklaştıracakken belki de kendi kendimize koyduğumuz yanlış teşhislerle modumuzu düşürebiliyoruz. Rahatsızlandığımızda fikir vermesi için internet taraması yapmak iyi bir fikir gibi görünse de kendi kendimize teşhis koymayı bırakmalıyız. Böylece hem vücut sağlığımızı riske atmamış oluruz hem de vücudumuzda olmayan hastalıklar için endişe etmeyiz.

Ruh Sağlığı Fiziksel Sağlığı Etkiler mi?

Bu sorunun cevabını araştıran pek çok uzmanın ortak kanaati, ruh sağlığının fiziksel sağlığı olumsuz yönde etkilediğidir. Özellikle son yıllarda stresin vücut fonskiyonlarında tahribat yarattığı, pek çok ciddi hastalığa davetiye çıkardığı da biliniyor. Ruh sağlığı ve fiziksel sağlık ayrı ayrı değerlendiriliyor gibi görünse de aslında aralarında büyük bir bağ vardır ve birbirlerini etkilerler.
Bu nedenle negatif duyguların hastalıkları tetiklediği tartışılır. Diğer yandan ciddi hastalıklarla boğuşan kişilerin morallerinin yüksek tutulmaya çalışılması da bu teori ile bağlantılıdır.

Tüm bu nedenlerle hem vücut sağlığımız hem de ruh sağlığımız için stresten uzak durmalı, fiziksel bir sorun veya ağrı hissettiğimizde yalnızca doktorumuzun tavsiyelerini dinlemeliyiz. Hastalanmış olsak dahi modumuzu yüksek tutmak ve iyileşmek için elimizden geleni yapmak yapılabilecekler arasında en iyi seçenektir!

Önerilen İçerikler