Kaliteli bir Gece Uykusu için Tavsiyeler

Kaliteli bir Gece Uykusu için Tavsiyeler

Kaliteli bir Gece Uykusu için Tavsiyeler

Başarılarla dolu sağlıklı ve zinde bir hayat için gece uykularını kaliteli uyuyabilmek olmazsa olmaz diyebiliriz. Günümüz şartlarına baktığımızda geceleri kesintisiz uyuyabilmek bir çoğumuz için uzak bir ihtimalmiş gibi görünse de, aşağıdaki tavsiyelerin size çok yardımcı olacağından eminiz.

Beslenme Düzenine Dikkat Etmek:

Hayatın yoğunluğunda belki de en az özen gösterdiğimiz şey yemek saatleri. Hem ne yediğimiz hem de ne kadar yediğimiz en az yemek saatlerine sadık kalmak kadar önemli! Sabahları yapılacak protein ağırlıklı bir kahvaltı, öğlen ve akşam öğünlerinde ise doymamış yağlarca zengin, hafif ama besleyici yiyecekler yemek sindirimi kolaylaştıracağı için uyku sırasında vücudumuzu rahatsız etmeyecektir. Elbette porsiyon kontrolü de bu noktada önem arz ediyor. Her ne yersek yiyelim ihtiyacımız olan miktarda yememiz önemli. Diğer yandan uyku saatinden en az 2 saat evvel beslenmeyi durdurmak iyi bir fikir olabilir!

Uyku Perdesi Kullanmak:

Karanlıkta uykuya dalmak her zaman çok daha kolaydır, ışık veya başka bir uyaranın varlığı uykuya dalmayı geciktirebilir. Bu nedenle uyuduğunuz odadaki perdeleri değiştirerek bir uyku perdesi kullanabilirsiniz. Uyku perdeleri siyah ve ışığı geçirmeyen kumaşlardan üretiliyor. Kullanıldığı odayı karanlık hale getirdiğinden uyku kalitesini arttırıyor. Hatta pek çok yeni doğan uyku eğitimcisi, bebeklerin odasında uyku perdesi kullanılmasını tavsiye ediyor.

Uyku perdesi önerimize ek olarak uyuduğunuz odada mümkünse cep telefonu, bilgisayar veya modem gibi teknolojik gereçlerinizi kapalı moda getirmenizi, odanızı uyumadan önce iyice havalandırmanızı ve çarşaflarınızı düzenli olarak değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Kafein Tüketimini Kontrol Altına Almak:

Gün içerisinde içtiğiniz kahve miktarını not etmek kafein tüketimini kontrol altına almak için ilk adım olabilir. Ancak sadece kahve tüketimini azaltmak bu anlamda yeterli değil. Tüketmeyi sevdiğiniz ve sıklıkla tercih ettiğiniz bitki çayları veya soğuk içeceklerdeki kafein miktarını da hesaba katmalısınız.

Kafeinin enerji verdiği ve dolayısıyla uykuya dalışı zorlaştırdığı bilindiğinden, yalnızca kafein tüketimini azaltarak daha kaliteli uykulara kavuşabilirsiniz.

Ilık bir Duş Almak:

Ne çok sıcak ne de çok soğuk su ile alınan rahatlatıcı bir duş, gece boyunca sürecek kesintisiz bir uyku için vücudunuzu hazırlayacaktır. Hatta duş esnasında aromaterapi yağlarının rahatlatıcı etkisinden faydalanabilir, sizi tazelenmiş hissettiren duş jellerini tercih edebilirsiniz.

Uyku giysilerinizi de özenle seçmelisiniz. Uyku giysiniz mümkünse pamuklu, terletmeyen bir kumaştan üretilmiş olmalı ve bedeninizi sıkmamalıdır. Mevsimine göre seçeceğiniz iyi bir pijama rahat bir uyku uyumanızı destekleyecektir.

Burun Bandı Kullanmak:

Daha önce hiç uyku esnasında kolay nefes almanızı sağlayacak olan burun bantlarını denediniz mi? Size uyku süreniz boyunca rahat nefes aldıracak Getwell Night Burun Bandı’nı denemenizi tavsiye ederiz! Getwell’in çok tercih edilen burun bandı; burnu yukarı kaldırıp, hava kanallarını açarak; daha rahat nefes alınmasına ve horlamanın azalmasına yardımcı olur. Ayrıca soğuk algınlığı ile alerjilere bağlı burun tıkanıklığı durumlarında da daha rahat nefes alınmasına yardımcı olur.

Önerilen İçerikler