Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmanız İçin 5 Önemli Tavsiye

Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmanız İçin 5 Önemli Tavsiye

Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmanız için 5 Önemli Tavsiye

Işıltılı bir cilt, sağlıklı bir görünümün olmazsa olmazlarından. Peki mükemmel görünen bir cilde sahip olmak için estetik müdahaleleri bir kenara bırakıp hayatınıza alacağınız birkaç basit günlük rutini uygulamaya ne dersiniz? Sizin için kolayca uygulayabileceğiniz ve kısa sürede etkisini gösterecek birkaç ipucu hazırladık.

İlk Kural: Sağlıklı Bir Cilt İçin Bol Su İçin

Yeterli miktarda su içmek yalnızca cildiniz için değil, vücut sağlığınız için de önemlidir. Uyanır uyanmaz dişlerinizi fırçaladıktan hemen sonra içeceğiniz bir bardak su, metabolizmanıza “günaydın!” mesajı vermenizi sağlar ve gece boyunca susuz kalan vücudunuzu ferahlatır.

Cilt sağlığı için faydalarına gelecek olursak, susuz ve kuru kalmış bir ciltte ince çizgilenmeler daha kolay görünür. Cildimizdeki kırışıklıklar her zaman yaşlanmanın sonucu olarak belirmez. Cildimiz susuz kaldığında da yüzümüzde çizgilenmeler ve dudaklarımızda kuruluk oluşabilir. Su, deri hücrelerinin kendisini yenilemesine yardımcı olur, cildin daha sağlıklı görünmesini destekler.

Cildinizi Nemlendirmeyi İhmal Etmeyin

Kullandığımız şampuanlar, sabunlar veya yıkama jelleri cildimizin ürettiği sebumu temizleyebilir ancak bununla birlikte deride nem kaybı yaşayabiliriz. Her banyodan sonra cildimizi uygun bir nemlendirici ile nemlendirmek sağlıklı bir cilde sahip olmak için harika bir adım olacaktır. Unutmayın, yalnızca yüz veya eller değil; özellikle ayaklar, dirsekler ve dizlerin de düzenli olarak nemlendirilmeye ihtiyacı var!

Güneşin Zararlı Etkilerinden Kendinizi Koruyun

Vücudumuzun güneş ışığına ihtiyacının olduğu bir gerçek. Ancak güneş ışınlarına yoğun olarak maruz kaldığımızda cildimizde birtakım hasarlar meydana gelebiliyor. Foto yaşlanma bunların başında. Herhangi bir güneş koruyucu kullanmadan güneşin dik açıyla geldiği saatlerde dışarıda olmak ve güneşe maruz kalmak, cilt yaşlanmasını hızlandırabiliyor. Yani bronz bir tene sahip olmak için saatlerce güneşlenmek kısa vadede istediğimiz görünüme kavuşmamızı sağlayabiliyor ancak yıllar içerisinde cildimiz hasar görebiliyor, çizgilenmeler veya güneş lekeleri oluşabiliyor.

Cildinizi Makyajdan Arındırın

Makyaj, günlük rutinleriniz arasında ise makyajınızı derinlemesine temizlemek de olmazsa olmazlarınızdan olmalı. Yoğun bir makyajın altında kalan cildiniz nefes alamaz ve zamanla makyaj birikintileri gözeneklerinizin tıkanmasına neden olabilir. Bu sağlıksız görüntüyü değiştirmek oldukça zordur. En iyisi en baştan cilde ihtiyacı olan özeni göstermek ve her akşam tertemiz, makyajdan arınmış bir cilt ile yatağa girmek!

Beslenmenize Dikkat Edin!

Canlı bir cilt görünümü için her zaman pahalı kozmetik ürünler kullanmanıza gerek yok. Beslenme düzeninizde yapacağınız ufak değişikliklerin cildinizde yaratacağı olumlu etkilere inanamayacaksınız! Hayatınızdan sadece fast -food, atıştırmalıklar ve rafine şekeri çıkarıp yerine taze meyve ve sebze, balık ve tavuk gibi besin değeri yüksek, sağlık dolu yiyecekleri eklediğinizde dahi, cildinizdeki değişiklik gözle görülür hale gelecektir. Tüm bunların yanında düzenli ve kaliteli uyku da cilt sağlığınızı destekler.

Önerilen İçerikler